Amūras korķkoks

Phellodendron amurense Rupr.

Rūtu dzimta — Rutaceae.

Ziedošais korķkoks un korķkoks ar nenobriedušiem augļiem.

Lapu koks ar biezu vainagu. Areāla centrā un dienvidos sasniedz 30 m augstumu un 100 cm diametrā, bet areāla ziemeļu robežas tuvumā – 3-5 m augstumu. Miza gaiši pelēka, grumbaina, samtaina, ar biezu korķa kārtu. Lapas nepāra plūksnoti saliktas, ar 3-6 lapiņu pāriem, ar izteiktu smaržu. Lapas lancetiskas, virsotnē gari atvilktas. Ziedi mazi, neuzkrītoši, pareizi, viendzimuma, divmāju, ar zaļganām lapiņām, savākti skarainās ziedkopās. Auglis – lodveida melns, nedaudz spīdošs, smaržīgs kauleņauglis.

Zied jūnijā, augļi nobriest augustā – septembrī.

Izplatība

Augs ar Mandžūrijas areāla tipu. Krievijas robežās aug piejūras rajonos.

Atrašanās vieta

Pārsvarā aug pa upju un strautu ielejām bagātīgās, labi drenētās augsnēs, dažreiz uz lēzenām nogāzēm ne augstāk kā 500 m virs jūras līmeņa, ar nelielām grupām un atsevišķiem kokiem ielejas mežos.

Gaismu mīlošs augs.

Ķīmiskais sastāvs

Visi auga orgāni satur alkaloīdu berberīnu ar žults izvadīšanas īpašībām un citus alkaloīdus (jatroricīns, felodendrīns); flavonoīdus (diosmīns). Īpaši daudz berberīna satur korķkoka lūksne.

Izņemot alkaloīdus un flavonoīdus, lūksne satur arī saistvielas, kumarīnus, saponīnus, fenolkarbonskābes, terpenoīdus, sterīnus.

Lapas satur ne mazāk kā 10 flavonoīdus (izņemot diosmīnu – felamurīns, amurensīns, felamuretīns un tā tālāk), C un P vitamīnus, saistvielas, kumarīnus, ēterisko eļļu.

Augļi satur līdz 8% ēteriskās eļļas.

Farmakoloģiskā iedarbība

Korķkoka lūksnei piemīt sāpes remdinošās, pretmikrobu, pretiekaisuma, asins recēšanas, rētas dziedinošās, tonizējošās, atkrēpošanas īpašības. Uzlējums no korķkoka lūksnes uzrāda arī pretvēža un pretsēnīšu īpašības.

Lapu fitoncīdiem piemīt pretmikrobu īpašības, ēteriskai eļļai – prethelmintu, pretmikrobu, pretpūšanas īpašības.

Korķkoka ogas pazemina cukura līmeni asinīs un novērš cukura diabēta attīstību .

Ārstnieciskās formas

Ārstnieciskajos nolūkos izmanto lūksni, korķkoka lapas un augļus.

Lietošana

Amūras korķkoka lūksni un lapas austrumu medicīnā izmanto ēstgribas un vielmaiņas uzlabošanai, nieru slimību, plaušu iekaisuma, gripas un angīnu, kaulu tuberkulozes, helmintozes, bakteriālās un amēbās dizentērijas un citu infekcijas slimību gadījumos. Lūksnes novārījumu izmanto vairāku iekaisuma slimību un vielmaiņas traucējumu ārstēšanai.

Par veselīgu tiek uzskatīta 2 – 3 svaigu ogu ikdienas lietošana uzturā cukura diabēta gadījumā.

Ārēji lūksnes novārījumu pielieto pie dažādām ādas un acu slimībām, apdegumiem un sasitumiem, ārstējot ķirurģiskās brūces un sēnīšu nodarītos ādas bojājumus.

Vairākās ārzemju valstīs korķkoka lūksni izmanto kā izejvielu berberīna iegūšanai.

No korķkoka lapām iegūst flavonoīdu preparātu flakozīdu ar pretvīrusu īpašībām.

Koka korķi izmanto ne tikai korķa ražošanā, bet arī kā lielisku izolatoru, bet vērtīga koksne ar skaistu zīmējumu tiek izmantota mēbeļu ražošanā. Lūksne dod noturīgu citrondzeltenu dabīgu krāsvielu.

Korķkoks pazīstams kā lielisks medus nesējs, kurš piekāpjas tikai liepai.

Tiek kultivēts dekoratīvajos mērķos.

Aizsardzības pasākumi

Lūksnes iegūšanai ir atļauts izcirst tikai pāraugušus kokus ar stumbra diametru vairāk kā 40 cm.

Korķa kārtu var noņemt bez koka bojāejas.

Resursi

Pēc 1950.gadā veiktajiem pētījumiem, Tālajos Austrumos var sagādāt 30-40 tonnas korķkoka lūksnes sezonas laikā, nekaitējot koka izejvielu bāzei.

Korķkoks dod līdz 10 kg augļu.